August 07, 2005

They don't teach math in school either....

math.jpg

Posted by Susie at August 7, 2005 09:42 AM | TrackBack
Comments

Now, it could be because I suck at math, but as far as I can tell, the sign looks right...

Regular price, $8.19
Sale price $4.00 (2 for $8.00)
Savings of $4.19

Unless it's one of those joints where you have to actually buy 2 to get the sale price. How I loathe them!!

Posted by: Citizen Grim at August 7, 2005 12:55 PM

But, Grim, it doesn't say anything about the savings being on one, or the sale price being $4.00--so if you buy 2 for $8, you are saving $8.38!

Posted by: Susie at August 7, 2005 07:02 PM

Whovere added that up took advantage of the sale a bit early...

Posted by: Graumagus at August 7, 2005 08:19 PM

Not to burst anyone's bubble, but typically the savings listed are "each", and you usually don't need to buy the '2' or '5' or whatever to make the deal work.

Posted by: Patriot Xeno at August 8, 2005 08:55 AM

*winds up* I'll burst YOUR bubble, Xeno!!

Posted by: Citizen Grim at August 8, 2005 12:29 PM

BRING IT ON, HIPPIE!

Posted by: Patriot Xeno at August 9, 2005 01:40 PM